You are here

Administration & Education Departments

Contact Us


ABBOTSFORD SCHOOL DISTRICT

Administration Office
2790 Tims Street, Abbotsford, BC  V2T 4M7
Tel: 604.859.4891 (+ extension)  |  Fax: 604.852.8587
info@sd34.bc.ca

SUPERINTENDENT'S OFFICE

Kevin Godden Superintendent of Schools ext. 1230
Corissa St. George Executive Assistant, Superintendent's Office ext. 1230  
Kayla Stuckart Manager, Communications ext. 1206


ASSISTANT SUPERINTENDENTS’ OFFICES

Gino Bondi Assistant Superintendent ext. 1277
Carla Danielsson Assistant Superintendent      ext. 1235
Angus MacKay Assistant Superintendent ext. 1234
Susan Green Confidential Secretary ext. 1233
Andrea Senft Manager, Community Partnerships       ext. 1286


BOARD OF EDUCATION
⏩ View the current Board of Education

 

MAMELE’AWT COMMUNITY ABORIGINAL CENTRE

3277 Gladwin Road, Abbotsford, BC  V2T 4Y9
Tel: 604.859.1224  |  Fax: 604.850-5898

Darlene MacDonald District Principal                                                               
Bridgette Clark Clerical  
Peggy Janicki Helping Teacher  
Christine Seymour Helping Teacher  
Rebecca Wyse Helping Teacher  
Elizabeth Zapanta Helping Teacher  


 

CENTRE OF RESOURCES FOR EDUCATION (CORE)

2606 Alliance Street, Abbotsford, BC V2S 3J8
Please note the Training Centre is located at 33299 Robertson Ave.
Tel: 604.504.0026  |  Fax: 604.504.4611

Christa Dvorak Accounting/Admin Clerk ext. 1806
Helen Duval
 
Int. Admin. Clerk
School Meals/Hospital Homebound
ext. 1814
 
Karen Flanders Senior Admin. Clerk ext. 1804

CAREER PROGRAMS
Tel: 604.504.4618 +extension  |  Fax: 604.504.4619

Patti Tebbutt District Principal ext. 1853
Jennifer Bennato Career Programs Helping Teacher ext. 1801
Rick McDonald Career Coordinator – Trades/SSA ext. 1852
Phyllis Martens Youth Care Worker/Work Study Program ext. 1803
Ian Newton Middle School Craeer Counsellor ext. 1835
Irene O'Neill Clerical ext. 1802


CURRICULUM/ELL DEPARTMENT
Tel: 604.504.4612 + ext.1822  |  Fax: 604.504.4613

Perry Smith Director of Instruction ext. 1845
Donna Wright District Principal, Early Learning ext. 1815 
David Ennis District Vice-Principal, Digital Learning  
Lucy Bell Clerical Support ext. 1822
Duncan Hazlewood Helping Teacher for Modern Languages ext. 1851
Maria Limpright Elementary Helping Teacher ext. 1820
Michelle Middleton Secondary Helping Teacher ext. 1818
Kaylie Rook Middle Helping Teacher ext. 1823
Karl Wodtke Curriculum Helping Teacher ext. 1843


ELL/ESL
Tel: 604.504.4616 +extension  |  
Fax: 604.504.4611

Lynette Power District Vice-Principal, ELL ext. 1839
Kathleen Weinkam Helping Teacher / International                         ext. 1841


EDUCATION TECHNOLOGY
Tel: 604.504.4614 +extension

David Ennis District Vice-Principal, Digital Learning  
Zhi Su District Vice-Principal, Digital Literacy & Inquiry    ext. 1816
Deirdre DeGagne Technology Helping Teacher ext. 1832
Gary Toews Technology Helping Teacher ext. 1832
Jun Kim Systems Analyst/Programmer ext. 1829
Tambra Boerma-
Henderson                 
Library Technician, Central Library (CLiP) Resources ext. 1828
Wendy Patterson Library Technician, Central Library (CLiP) Resources ext. 1827
Erica Taylor Library Technician, Central Library (CLiP) Resources ext. 1838
Inger Work Library Technician, Central Library (CLiP) Resources ext. 1826


LEARNING SUPPORT SERVICES
Tel: 604.504.4610 +extension  |  
Fax: 604.504.4611

Leigh Howard Director, LSS ext.1825
Charlotte Siemens District Principal, LSS  
Kathryn Edwards District Vice-Principal,LSS ext.1808
Leslie Carter YCW - Social, Emotional Learning ext.1846
Helen Duval Meals, Hospital homebound, Boards of Review    ext.1814   
Chris Farley Safe Schools Teacher ext.1805
Michelle Gehring Helping Teacher, Learning Support Services ext.1809
Jerry Loeppky Special Ed Helping Teacher ext.1807
Megan Little Teacher - Resource Room ext.1829
Angela Montgomery Special Ed Helping Teacher ext.1811
Lauren Moore Helping Teacher - Hearing Impaired ext.1812
Jo Szabo Helping Teacher - Hearing Impaired ext.1812
Terri Straiton Teacher - Social, Emotional Learning ext.1830
Darlene Taylor Helping Teacher - Hearing Impaired ext.1813
Maureen Thompson Transitions Youth Care Workers ext.1821
Pauline Tusi Teacher - Resource Room ext.1829
Conrad Wiebe Special Ed Helping Teacher ext.1810


INTERNATIONAL STUDENT PROGRAM
Tel: 604.851.4585  |  Fax: 604.504.7629

Elizabeth Cho-Frede Manager, Int’l. Students Program                           ext.1259   
Dave Ryder Manager, Marketing ext.1251
Marilyn Chang Clerical Support (part-time) ext.1274
Esther Kim Int’l, Education Assistant ext.1274
Rose Mann Homestay Coordinator ext.1266 
Jocelyne Seguin Clerical Support ext.1244
Henriette Young Clerical Support ext.1245